אורטיקריה


אורטיקריה/חרלת/סרפדת

הקדמה:

אורטיקריה היא מחלת עור נפוצה מאד שכ-25% מהאוכלוסייה חוו אותה פעם אחת לפחות בחייהם. באורטיקריה מופיעים בעור שטחים בצורת גושים בצקתיים אדומים, תפוחים ומגרדים (שגודלם נע בין מספר מילימטרים עד עשרות סנטימטרים) העוברים ממקום למקום בגוף תוך דקות או שעות. הגורם הישיר להופעת האורטיקריה הוא שחרור של היסטמין הגורם להרחבה מקומית של כלי דם ועקב כך דליפה של נוזלים לעור המתבטאת בגרד.
מקובל לסווג את האורטיקריה למספר סוגים:
 אורטיקריה אקוטית: נמשכת עד ששה שבועות, כאשר כל נגע נשאר לא יותר מ-24 שעות, נעלם ומופיע שוב עד להעלמות מוחלטת של הפריחה.
 

אורטיקריה כרונית: תפרחת החוזרת ונמשכת מעבר לששה שבועות. חולפת ברוב המקרים תוך מספר חודשים, עד שנים בודדות. 

אורטיקריה חריפה: הסיבה לאורטיקריה חריפה היא בדרך כלל ברורה. הטיפול הוא הפסקת האוכל או התרופה האחראית לפריחה.

אורטיקריה כולינרגית: היא סוג מיוחד של אורטיקריה המופיע לרוב בבני נוער ומתבטא בתפרחת מגרדת מאוד המופיעה לאחר מאמץ גופני, התרגשות או אכילת מאכלים חריפים. הנגעים המגרדים בדרך כלל קטנים (פחות מ 2 ס"מ) וממוקמים יותר בחלק העליון של הגוף. 

אורטיקריה עקב לחץ (פיזי): היא תפרחת בצקתית מגרדת המופיעה במקום של לחץ למשל באזור של חגורה לוחצת או בעכוזים לאחר ישיבה ממושכת על כסא נוקשה. הפריחה המגרדת מופיעה בין 30 דקות ועד 9 שעות לאחר הלחץ על העור.

אורטיקריה עקב קור: חולים עם סוג זה של אורטיקריה מפתחים נגעים מגרדים לאחר חשיפה לקור.

אורטיקריה עקב מגע: היא מצב שבו מופיעה אורטיקריה מקומית לאחר מגע של העור החומר הגורם לאלרגיה.

גורמים  למחלה: אחת התסמונות הנפוצות באבחון הסיני במחלה זו היא הצטברויות חום ולחות בעיקר במערכת העיכול. החום יתבטא באדמומיות היוצאת אל העור, ובלחות בבצקתיות המאפיינת את הפריחה. המתח המאפיין את האורטקריה גם הוא גורם המעכב את העלמות הפריחה.

טיפול: 

הטיפול ברפואה סינית יקל על התבטאות המחלה ויסייע בזירוז היעלמותה. חשוב להבין כי שינוי פנימי מביא לשינוי חיצוני.

מטרת הטיפול באורטיקריה היא הקלה על הגרד, החזרת האיזון הפנימי, הפיזי והנפשי למטופל, חיזוק תהליכי הריפוי בגוף וניקוי הגוף מהצטברויות חום ולחות הפוגעות בהזנה התקינה של העור.

איזון זה יביא להקטנה בשטחי הפריחה ולהטבה במצב הפריחה הקיים, ימנע התפרצויות והתפשטות של המחלה וישפר את איכות חייו של המטופל.

טיפול בדיקור:  קיימות נקודות דיקור בעלות השפעה טובה על העור הן בהורדת הפריחה והן בהורדת הגרד ובעיקר להחזרת האיזון לגוף.

הנקודות מותאמות באופן אישי לאחר אבחון המטופל ברפואה הסינית. המטופל שוכב 30 דקות עם מחטי הדיקור .

טיפול בצמחי מרפא: המטופל מקבל תערובת צמחי מרפא אשר הותאמה לו אישית לאחר אבחון ברפואה סינית. צמחי המרפא חשובים ביותר להורדת החום והלחות הפנימיים, והיובש והגרד מהעור. המטפל משנה את הרכב הצמחים מדי פעם בהתאם למצב המטופל.

שינוי תזונתי:  גם אם לא נמצאה אלרגיה למזון ספציפי, הרפואה הסינית ממליצה להימנע מאוכל חריף, מטוגן, אלכוהול לסוגיו השונים וגבינות קשות, כולל צהובה. כל אלה מגבירים את החום והלחות במערכת העיכול ומחריפים את מצב העור. כמו כן מומלץ להמעיט בירקות ממשפחת הסולניים במיוחד: חצילים, פלפלים ועגבניות.

הטיפול ברפואה הסינית מזרז את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף ומביא לזירוז משמעותי בזמן הריפוי.

הטיפול יכול להתבצע במקביל וכהשלמה לטיפול הרפואי המקובל שכולל אנטי היסטמינים, או פרגניזון במידת הצורך - במקרים חריפים של סכנה לבצקת בדרכי הנשימה.

אין ספק שהרפואה הסינית מהווה עזרה משמעותית לחולים אלה, שפעמים רבות מוצאים את עצמם ללא מענה רפואי מספק .

הרפואה הסינית מייחסת חשיבות רבה להפרעות במערכת החיסון וברגישות יתר לתרופות ומזון, אך מאבחנת גם מצבים של חוסר איזון פנימי (פיזיולוגי ונפשי) המשפיעים על המחלה.


 

להתייעצות ולשאלות, צרו איתנו קשר

שלח