בלט ופריצת דיסק


הקדמה

בין כל שתי חוליות בגב נמצא דיסק המשמש לבלימת זעזועים ומאפשר תנועה חלקה וחופשית בעמוד השידרה. ככל שאנו מזדקנים האלסטיות של הדיסק נפגמת והמצב יכול לגרום לפגיעות בדיסק. הדיסק בנוי משתי שכבות: שכבה חיצונית- טבעת פיברוטית הקשה כמעט כמו עצם, ושכבה פנימית- גרעין דמוי ג'ל.

הדיסק נדחס כאשר מופעל עליו לחץ כתוצאה מתנועת החוליות וחוזר למצבו הטבעי כאשר התנועה מסתיימת. הרצועות הסיביות העוטפות את הדיסק הבין חולייתי תומכות בו ומונעות את בריחתו מבין החוליות.
בלט דיסק:
זוהי צורה מינורית של הפריצה, הסיבים החיצוניים ניזוקים , נוצרים סדקים והחומר הג'לטיני יוצא לעבר החלק החיצוני של הדיסק, כתוצאה מכך הדיסק בולט מגבולותיו, ישנה מתיחת סיבים חיצונית ונוצר גירוי שונים בגוף.
בלט גדול יחסית עלול להפעיל לחץ על שורש העצב העובר בנקב הבין חולייתי ובכך לגרום לכאבים מקומיים או המקרינים לרגליים, אובדן תחושה ותחושת דקירות קלות בגפיים.
 
פריצת דיסק:
בפריצה הסיבים החיצוניים נקרעים, החומר הג'לטיני יוצא מהשכבה הפנימית, דבר הגורם לדלקת מקומית שמובילה לעייפות ולכאבים עזים כתוצאה מגירוי החומר לעצבים הסמוכים. הדלקת נעלמת לאחר מספר ימים עד שבועות אך הכאבים בדרך כלל נשארים.
שרירי הבטן העמוקים ושרירי הגב העמוקים שמייצבים את עמוד השידרה נחלשים אחרי הפריצה, בעקבות כך שרירים אחרים מנסים לקחת על עצמם את תפקידי הייצוב, אך הם נכשלים וגורמים לחוסר יציבות בעמוד השידרה.
הדיסק הניזוק ממשיך לגרום לכאבים והדבר יכול להימשך תקופות ארוכות.
פריצה ובלט דיסק כרוניים מתרחשים כתוצאה מלחץ לא שווה על הדיסק, טראומה, נפילה, התפתחות הדרגתית כתוצאה ממתיחות חוזרות ונשנות בחוליות המותניות או נשיאת משאות כבדים.
הפריצה מופיעה בדרך כלל באנשים הסובלים מדלקת בעמוד השידרה המותני שגורמת להופעת בליטות גרמיות (תוספת לעצם) ורקמות דלקתיות מסביב לעצב, דבר המצמצם את מרחב העצב ומגביר את גירויו לאחר הפריצה.
 
  • גורמים משותפים לפריצה ובלט דיסק הינם: חולשה של השרירים המייצבים את עמוד השידרה, חוסר פעילות גופנית, נטייה גנטית, טראומה וישיבה ממושכת.
 
 הטיפול
ישלב דיקור סיני בנקודות מקומיות ונקודות מרוחקות, טיפול טווינא (פיזיותרפיה סינית), פורמולת צמחים בהתאם לצורך, חימום נקודות הדיקור באמצעות מוקסה ושימוש במכשירי עזר כגון: TENS ואלקטרואקופנקטורה (בעיקר במצבים בהם יש הקרנה לרגליים). מטרת הטיפול היא לשכך כאבים, לשפר את זרימת הדם באיזור ולגרום לחידוש תאים, להרפות שרירים ולמנוע הדרדרות של המצב.
ניתן לטפל גם בניוון בין חולייתי ובהיצרות תעלת השידרה.
 
ניוון בין חולייתי:
הפרעה ניוונית גורמת לליקוי מבני ותפקודי בעמוד השידרה. התהליך הניווני מתרחש בעיקר כתוצאה מתהליך ההזדקנות הפוגע במפרקים ובדיסקים הבין חולייתיים בצוואר, בחזה ו/או במותניים.
במהלך ההזדקנות מתרחשים שינויים ביוכימיים המשפיעים על רקמות הגוף. הטבעת הפיברוטית הנמצאת בדיסק הבין חולייתי מכילה יותר מ-60 רצועות של סיבי שריר הנקראים עלעלים או לוחיות דקות.
התהליכים הניווניים מחלישים את הטבעת הפיברוטית וגורמים לה להיקרע, התוכן הנוזלי בגרעין הדיסק וגובה הדיסק פוחתים וכך עולה הסיכון לפריצות דיסק. התהליך הניווני גורם לירידה במסת הסחוס והיווצרות אוסטאופיטים (בליטות עצם).
שינויים אילו עלולים לגרום להיפרטרופיה או דלקת מפרקים ניוונית, בליטות העצם עלולות להפריע לאספקת הדם לגופי החוליות במיוחד כאשר הם נוצרים בקצה החוליה. כמו כן, התהליכים הניווניים מחלישים את הרצועות השומרות על עמוד השידרה.
 
היצרות תעלת השידרה:
זהו מצב בו נוצרת דחיסת חוט השידרה כתוצאה מהיצרות תעלת השידרה או דחיסת שורשי העצבים כתוצאה מהיצרות הנקבים בחוליות. ההיצרות גורמת לכאב גב תחתון, כאב ברגליים וצביטת העצבים השולטים בכוח השרירים ובתחושת הרגליים. ההיצרות מופיעה בדרך כלל בגיל העמידה ובקשישים.
הגורמים להיצרות הם: הזדקנות, התעבות הרצועות, בליטות גרמיות המופיעות על גבי החוליות ובתוך התעלה. עקב כך, מצב הדיסקים מתחיל להידרדר והמפרקים לא עומדים תחת המעמסה.
לגנטיקה יכולה להיות השפעה במצבים הבאים: אדם הנולד עם תעלה צרה, שינויים בזרימת הדם לעמוד השידרה, דלקת מפרקים ניוונית הגורמת להתעבות מפרקים, הפעלת לחץ על צד אחד בעמוד השידרה, הופעת אוסטאופיטים (בליטות עצם), גידולים, עקמת ועוד...

היצרות יכולה להיות מקומית, למשל כתוצאה מפריצת דיסק ויכולה להיות מבנית כאשר החלל צר במהותו והסימפטומים יהיו בדרך כלל: כאב גב תחתון המקרין לישבן, למפשעה, לירכיים או לשריר התאומים.

להמלצות שנכתבו על ידי לקוחות מרוצים לחצו כאן.

להתייעצות ולשאלות, צרו איתנו קשר

שלח