היפוך עוברעובר הפוך - הסבר


בטרימסטר השלישי של ההריון, לקראת הלידה, העובר מסתובב כאשר ראשו מופנה כלפי מטה אל פתח האגן.
תנוחת העובר ברחם לקראת הלידה משפיעה רבות על הלידה ועל בחירת אופן ביצוע הלידה.
תנוחתו של העובר מוגדת לפי מנח העובר:

  • מנח רוחבי: זהו מצב בו העובר שוכב לרוחב הרחם ונמצא במצב מאוזן.

  • מנח אורכי: העובר נמצא בציר אורכי ומקביל לציר האורך של הרחם. במרבית המקרים האלו העובר נכנס לאגן הירכיים של האישה במצג ראש בו ראש מופה כלפי מטה. אך בכ-3% מהמקרים העובר נמצא במצג עכוז, מצב בו העובר מכוון ברגליו או בעכוזו כלפי מטה לפתח האגן במקום הראש.

מדוע מצב זה מתרחש?

סיבות פיזיולוגיות :  מבנה הרחם, חולשה של שרירי האגן, ריבוי מי שפיר או גודל ראשו של העובר.
סיבות נפשיות : אישה הרה הנתונה במצבי מתח, פחד וחרדות צריכה לקחת בחשבון שהרגשות הללו מפעילים מנגנונים של המערכת הסימפטטית ומביאים להתכווצות בהחלקו התחתון של הרחם.

מדוע יש לבצע היפוך עובר?

בחלק זה של ההריון יכולתו של העובר להתהפך מצטמצמת, בעבר נהגו ליילד עובר גם במצב זה, אך כיום בשל הסיכון הקיים לפגיעה בעובר (הן פגיעה מוחית בשל מחסור באספקת חמצן והן פגיעה פיזית) בארץ ובעולם כבר לא מיילדים בתצורה זו. הרפואה הקונבנציונאלית מציעה עבור האישה היפוך חיצוני או קביעה מראש של ניתוח קיסרי.

היפוך עובר ברפואה הסינית:

על מנת להתאים לכל מטופלת את הטיפול הנכון ביותר עבור, הטיפול יתחיל בתשאול מעמיק בנוגע להיסטוריה הרפואית של המטופלת. בראי הרפואה הסינית ניתן להתחיל טיפול להיפוך עובר כבר משבועות 34-35 להריון.

למצב זה של עובר הנמצא במצג עכוז לרופאה הסינית יש פתרון ממוקד, ישנה נקודה ספיציפית המטפלת ותומכת בתהליך היפוך העובר, נקודה זו ממוקמת בקצה החיצוני של הזרת, בכף רגל האישה.
במהלך הטיפול נקודה זו תחומם באמצעות חימום צמח המרפא - מוקסה. צמח זה גורם להתכווצויות שרירי הרחם ומאפשר לעובר תנועה.
מלבד חימום הנקודה יתבצע גם דיקור מערכתי בכל הגוף.

במידה והעובר לא התהפך עד שבוע 37 באמצעות הטיפול בדיקור סיני, נשלב טיפול במכשיר אלקטרואקופנקטורה- אלקטרודות המונחות על גבי המחטים ויוצרות פולסים חשמליים. 
תוך כדי הטיפולים המטפלת תפנה בהתאם לצורך למעקב אולטרסאונד על מנת לבדוק אם העובר התהפך. אצלי בקליניקה זכינו לראות מספר נשים שתוך כדי הטיפול העובר התהפך, כמו כן חלק מהנשים דיווחו על היפוך באמצע הלילה שהורגש בצורה ברורה וחלקן אפילו לא הרגישו כלל את ההיפוך.
לרווב, בטיפול מסוג זה נצטרך רק מספר בודד של טיפולים בדיקור סיני. בנוסף, המטפלת תנחה את המטופלת כיצד ניתן להמשיך את העבודה בעזרת המוקסה  בבית, שילוב של טיפול  בדיקור ושימוש במוקסה יגביר משמעותית את סיכויי העובר להתהפך. 

אסכם ואומר שנשים אשר מגיעות לשבועות מתקדמים של הריונן ועוברן טרם התהפך, ניצבות בפני דילמה קשה. טרם קבלת החלטה מומלץ לנסות דיקור סיני, טיפול שכולו טבעי להיפוך העובר ללא כאבים וללא סיכונים מיותרים.

סיניצ'י-דקירה קטנה הקלה גדולה
כי מיליארד סינים לא טועים.


להתייעצות ולשאלות, צרו איתנו קשר

שלח