כאבי ברכייםכאבי ברכיים הם בין התלונות האורטופדיות השכיחות ביותר. מחקרים שונים שבוצעו ברחבי העולם מעידים על כך שמעל ל-50% מבני ה-50 ומעלה סובלים או יסבלו מהתופעה, אך גם צעירים ואפילו ילדים מתלוננים על כאבי ברכיים.

מדוע דווקא הברך?
הברך הינה למעשה אחד המפרקים הגדולים והחשובים ביותר בגוף האדם. משקל הגוף נשען כולו על מפרק הברך והעומס המופעל על המפרק בשעת מאמץ, כגון ריצה או קפיצה, גדל בהרבה ועשוי להגיע לכדי 500 ק"ג.
מפרק הברך מורכב ממרקם עדין של עצמות, שרירים, רצועות, גידים, עצבים, כלי דם וסחוסים הפועלים יחדיו בהרמוניה.

קצת על האנטומיה של הברך:
על מנת להבין מדוע מפרק הברך נתון לכל כך הרבה פגיעות עלינו להבין תחילה את  המבנה המורכב שלו.
מפרק הברך מחבר את עצמות השוק (טיביה ופיבולה) עם עצם הירך ועצם הפיקה ( Patella).
בין העצמות קיים מבנה סחוסי הנושא את השם מיניסקוס ותפקידו הינו למנוע חיכוך בין העצמות, בברך קיימים שני מינסקוסים - פנימי וחיצוני. בנוסף קיימות ארבע רצועות במפרק על מנת להעניק לברך את היציבות הדרושה לה.
הברך היא מפרק צירי המבצע תנועות מורכבות של כיפוף, השילוב של שרירי המפרק החזקים עם המערכת העצבית העדינה שבמפרק אחראיים לייצוב המפרק ולהבטחת תנועה מתואמת של כל חלקיו.

תלונות שכיחות של כאבי ברכיים:

  • כאבי ברכיים כתוצאה מטראומה (חבלה ממוקדת כגון: נפילה מגובה, תאונת דרכים וכו').

  • כאבים ממבנה גוף לקוי ויציבה לא נכונה.

  • קריעה חלקית או קריעה מלאה של המינסקוס.

  • דלקת פרקים ניוונית, דלקת בגידים או רצועות הברך.

  • מתיחה או קריעה של רצועות, שרירים או גידים.

  • שחיקה סחוס ממחלה כרונית, גיל מבוגר, משקל עודף, או עומס על מפרק הברך.

כאבי ברכיים בראי הרפואה הסינית:
לפי הרפואה הסינית כל כאב מקורו בחסימה, החסימה נמצאת בחומרים המזינים את מפרק הברך, ובמיוחד דם.
הרפואה הסינית מקשרת את הברכיים לכליות, ומכאן שחולשת הכליות היא אחת הסיבות לבעיות ברכיים, דבר המסביר את השכיחות הגבוהה של כאבי ברכיים בקרב אנשים מבוגרים.
תפקיד ההזנה של הברך מוטל על איבד הכבד אשר אחד מתפקידיו הינו לדאוג לגמישות הגידים והרצועות.

תפקידי כמטפלת הוא לאבחן ולזהות את מקור הבעיה. במיסגרת לימודי הסטאז' שלי, עשיתי התמחות באורטופדיה וכאב עם התמחות ספציפית בטיפולי ברכיים בשיר"ם (שירותי רפואה משלימה) בבית החולים אסף הרופא.
 מטרת הטיפול הינה לשקם את המפרק הפגוע בבחינת הסימפטומים ולסייע במניעת פיגעת נוספות. הטיפול מתבצע באמצעות דיקור סיני, טווינה (פיזיותרפיה סינית) ולעיתים שילוב של צמחי מרפא סיניים ואמצעי טיפול משלימים. מספר הטיפול משתנה ממטופל למטופל ותלוי בנסיבות ובגורמים לכאב.

אסכם ואומר כי כאבי בירכיים הינם תופעה שכיחה בכל שכבות הגיל, ותופעה זו פוגעת באופן משמעותי באיכות החיים. דיקור סיני מסייע רבות לכאבי ברכיים, תורם לשיכוך והרגעת כאבים, מטפל בסימפטומים ועוזר בהשבת איכות החיים שאבדה. ישנה חשיבות מירבית בפנייה מוקדמת בטיפול בסמוך לפגיעה או בתחילת הופעת הכאבים, קבלת טיפול בשלב מוקדם של הבעיה מקטין את משך זמן הריפוי ואילו השתהות ועיכוב עלולים לפגוע בטיפול ולהוביל לנזק חמור במפרק הברך.

סיניצ'י-דקירה קטנה הקלה גדולה, כי מיליארד סינים לא טועים.לקריאת מכתב המלצה ממטופלים מרוצים, לחצו כאן.


 להתייעצות ולשאלות, צרו איתנו קשר

שלח